Farní RSS kanály

Co je to RSS

RSS (Really Simple Syndication) je opravdu jednoduchý způsob, jak odebírat novinky z různých zdrojů a zobrazovat je pohromadě na jednom místě a tam si je i dle vlastní potřeby pořádat, třídit podle kategorií nebo v nich vyhledávat. Tím místem odběru je  tzv. RSS čtečka, což je program, který si nainstalujete buď na svůj počítač nebo na chytrý telefon či tablet, dnes už RSS umí přijímat i některé čtečky elektronických knih. Výsledkem je, že nemusíte každý den okukovat množství webových stránek, o které se zajímáte, abyste zjistili, jestli tam nepřibyl nějaký článek nebo důležitá informace, ale všechno vám automaticky přiteče rovnou do RSS čtečky, prakticky ihned po uveřejnění na webu. V RSS kanálech v drtivé většině případů nejsou žádné informace, které by nebyly na webových stránkách samotných, RSS je jen alternativní způsob přenosu informací od provozovatele stránek k nám uživatelům.

Největší kouzlo má RSS asi při použití na všudypřítomném chytrém telefonu, kde lze nastavit, abyste na uveřejnění nového obsahu byli ihned upozorněni. Podmínkou fungování je, že konkrétní webová stránka (např. ta naše), musí alespoň jeden kanál RSS nabízet.

Pokud byste chtěli RSS vysvětlit ještě více polopaticky, doporučuji článek na root.cz.

Farní RSS kanály

Náš farní web poskytuje v současné době dva kanály:

Články - adresa http://farnostkyje.cz/wp/feed

Tento kanál obsahuje všechny publikované články farnosti (ohlášky, úvahy, reportáže, fotky, videa apod.). Ne všechen obsah lze prohlížet ve všech čtečkách RSS, např. fotoalba se vám pravděpodobně nebudou zobrazovat na starších mobilních telefonech.

Události - adresa http://farnostkyje.cz/wp/events/feed

Tento kanál obsahuje všechny připravované farní události, aby Vám nic neušlo. Vždy se dozvíte, kdy, kde a co se koná, detaily pozvánky (např. leták, mapu, komentáře, přihlášky) si můžete přes odkaz v RSS příspěvku zobrazit ve webovém prohlížeči.

RSS čtečky – kde je vzít a jak si do nich přidat kanál

Čteček RSS je mnoho, většina kvalitních je dostupných zdarma. Čtečky pro PC můžete vybírat například na serveru slunecnice.cz. Já používám čtečku Quite-RSS (byla to zatím jediná, kterou jsem zkoušel a vyhovuje mi), můžete také stáhnout čtečku jako doplňkový modul do e-mailových programů (např. pro Mozillu Thunderbird existuje Bamboo Feed Reader, který funguje i ve Firefoxu).

Pro chytré telefony na Google Play najdete též velké množství čteček, já používám čtečku zvanou SimpleRSS Free. Některé čtečky nedokážou obsah farních kanálů správně zobrazit, tyto zde uvedené jsou úspěšně vyzkoušeny.

Přidání kanálu do čtečky se dělá přímo v programu čtečky, kde obvykle zadáte volbu přidat nový kanál, ten si můžete pojmenovat a hlavně musíte zadat internetovou (URL) adresu RSS kanálu (někdy se tomu říká RSS feed neboli krmivo), ta obvykle bývá zveřejněna na viditelném místě na internetových stránkách Vašeho zájmu a označena logem RSS – odtud si ji do čtečky zkopírujete nejlépe pomocí schránky (Buď pomocí funkce kopírovat adresu odkazu v prohlížeči nebo přímo označením a použitím oblíbené kombinace CTRL+C a CTRL+V). Raději nezkoušejte tuto adresu zobrazit v internetovém prohlížeči, sice se vám nic nestane, ale většinou uvidíte jen nesrozumitelný kód, kterému rozumí právě program RSS čtečky.

Pokud by se Vám nedařilo RSS na farní stránky nastavit, neváhejte mě oslovit, až mě potkáte :)