Změnili jsme farní web

Ačkoli to možná na první pohled tak nevypadá, farní web je od listopadu 2013 úplně jiný. Podstatou změny není vzhled stránek, ale zejména nové uspořádání příspěvků a nová funkcionalita stránek.

Klíčem ke změně bylo přestěhování stránek z původního systému správy stránek Quick.cms na systém WordPress, který je mezi světově nejpoužívanějšími standardními systémy pro správu stránek. Nabízí totiž bezpracnou a přehlednou správu stránek, která umožňuje práci více redaktorů. Ti nemusí zdaleka tolik času věnovat technickému řešení stránek a zbude jim víc času na samotný obsah publikace.

Další výhodou je propracovaný systém rubrik, kdy jeden příspěvek může být ve více rubrikách současně. Toho jsme využili a nově budou stránky členěny do rubrik jednak z hlediska obsahu (o čem pojednávají) a jednak z hlediska formy sdělení, např. text,  fotogalerie, videonahrávka, případně jiná multimediální příloha (např. audionahrávka, elektronické vydání Natanaela apod.). Členění podle obsahu je v levé části stránky v rámečku Témata, členění podle forem komunikace je dostupné v horním vodorovném proužku menu na každé stránce. Nejnovější vložené příspěvky jsou automaticky zobrazovány jako nadpis a záhlaví článku na hlavní stránce, což například v Quick.cms muselo být zajišťováno ručně.

Ohlášky ve straém systému zvěřejňované jen krátkodobě budou od nyní publikovány jako příspěvek v nové rubrice Ohlášky, který se nesmaže a bude možné si tak prohlídnout i starší ohlášky.

WordPress díky opensource licenci a modulární architektuře nabízí téměř neomezené množství šablon a doplňků, které jednak přinášejí speciální funkce a pěkné efekty a jednak ještě více usnadňují správu.

Mezi již zpřístupněné nové funkce farního webu patří:

• možnost vyhledávání na farním webu přímo ve vodorovném menu, včetně prohledávání příloh (např. se prohledává i text všech vydání Natanaela)
  • odběr nových článků a komentářů pomocí moderního kanálu RSS, zahrnující i možnost odběru do mobilních zařízení jako smartphone, tablet – díky tomuto se novinky můžete dozvědět prakticky ihned po uveřejnění
  • možnost vkládat komentáře přímo k jednotlivým článkům (původní fórum jsme také nezrušili, je stále k dispozici), včetně ochrany proti spamu – zatím musí každý komentář potvrdit administrátor, aby se zobrazil, v budoucnu snad budeme moci toto omezení uvolnit
  • možnost snadného odkazu (like, tweet) na konkrétní příspěvek ze sociálních sítí (Facebook, Twitter, Google+)

Do budoucna bychom chtěli nové funkce dále obohatit o:

• Přihlášení odběru novinek e-mailem (automatické posílání ohlášek, Natanaela, pozvánek apod.)
  • Usnadnění správy pozvánek a událostí, včetně možnosti grafického zobrazení kalendáře akcí, exportu akcí do Vašeho elektronického diáře a možnost se na některé akce přímo na webu přihlašovat
  • Optimalizace stránek pro čitelnější zobrazení na mobilních zařízeních
  • a celou řadu dalších …

Vizuální vlastnosti stránek jsme se snažili pokud možno zachovat co nejvíce podobné původním stránkám, u kterých se vzhled osvědčil. Zachování původního vzhledu bylo jedním z nejnáročnějších úkolů převodu.

Současně s novými stránkami jsme zavedli novou e-mailovou adresu správce stránek admin@farnostkyje.cz, která je přenositelná mezi více redaktory a slouží k jakékoli reklamaci nebo námětu nebo i redakčního obsahu pro zvelebení stránek. Jsme si vědomi, že převodem stránek se mohla část obsahu ztratit nebo rozbít (zejména chybějící obrázky, nefunkční odkazy, ztracené přílohy) – průběžně pracujeme na nápravě, neváhejte nás prosím pomocí výše uvedené adresy upozornit.

Aby nový web dobře sloužil, je potřeba na něm také publikovat dostatek příspěvků, budeme v tomto jednak spolupracovat s pastorační radou farnosti a jednak prosíme o spolupráci Vás všechny, kdo se jakkoli účastníte farních akcí nebo máte co říct k duchovním, pastoračním, společenským i kulturním tématům a schopnost se vyjádřit, ať už slovně nebo vizuálně (fotky, videa, audionahrávky). Trvale hledáme redaktory, grafiky, webdesignery a programátory, ochotné za dobré slovo pomoct s rozvíjením tohoto komunikačního a trochu i komunitního prostředku. Pro redaktory není zkušenost s publikací na webu nutná, technické detaily, pokud vůbec bude třeba, snadno vysvětlíme a pro Vás to bude cenná zkušenost, kterou jistě uplatníte i mimo farní stránky.

Vojtěch Dědek

1 komentář u “Změnili jsme farní web

1. Vojto, diky moc, za Tvoji praci na techto strankach. Jsem na nich temer denne. Jsou moc pekne.
    Vlada