Pražské arcibiskupství podporuje stavbu nového vědeckého centra v Dolních Břežanech

Pan biskup Václav Malý požehnal zahájení stavby ELI Beamlines a HiLASE – systému nejintenzivnějších laserů pozemského světa

Historie Dolních Břežan sahá hluboko do středověku. Na začátku 18. století pozemky v Břežanech koupil pro církev pražský arcibiskup Ferdinand hrabě Khünburg a od té doby břežanské panství sloužilo jako hospodářské a finanční zázemí pražské arcidiecéze. V roce 1945 byly pozemky se všemi budovami fakticky – nikoli však právně – okupovány tehdejším čs. státem, směřujícím ke komunistické totalitě.

Na základě soudního rozhodnutí je arcibiskupství pražské převzalo zpět po roce 1989. 

 

V úterý 9.10.2012 na staveništi v Dolních Břežanech pražský světící biskup Václav Malý požehnal základní kameny budoucí stavby laserů ELI Beamlines a sesterského projektu HiLASE.  

Pan biskup Malý zastupoval pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duku OP.

Pan kardinál novému vědeckému centru popřál toto:

„Vedle vědecké erudice bych mu přál také i nutnou míru intuice a především tým, ve kterém bude možné se na sebe jak ve vědecké práci, tak v osobních věcech plně spolehnout. Pokud dovolíte, vyprošuji Vám k tomu i Boží požehnání.“ 

 

S panem biskupem se zahájení výstavby největšího výzkumného projektu v dějinách České republiky - kterým ČR vstupuje na dráhu laserové velmoci – zúčastnil předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR Jan Řídký, předseda vlády Petr Nečas a ministr školství Petr Fiala. 

 

Přítomnost předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše a ředitele Fyzikálního ústavu AV ČR Jana Řídkého symbolizuje pět let intenzivní práce, které obě instituce odvedly, aby naše vlast prostřednictvím ELI Beamlines mohla vstoupit mezi laserové velmoci. 

 

Přítomnost premiéra a ministra školství znamená, že nejambicióznější výzkumný projekt v naší historii (6,8 miliard korun pochází z 85% z prostředků EU, 15% zajistí český stát) se i nadále těší maximální politické podpoře. 

 

V budově ELI Beamlines má být instalováno několik laserových systémů různých typů. Lasery ELI budou jedinečné co do intenzity pulsů. Díky jejich synchronizaci výrazně vzroste škála experimentálních možností, a to nejen pro fyziku, ale i biologii, lékařství nebo materiálové vědy. ELI Beamlines ve spolupráci s univerzitami a předními vědci ze zahraničí i z ČR, a se zkušenostmi ze špičkových výzkumných infrastruktur ve světě, nabídne špičkové postgraduální vzdělávání studentům přírodovědných a technických oborů.

 

http://www.eli-beams.eu/

Komentáře nejsou povoleny.