Letní tábor kyjských skautů

Junáci z 65. chlapeckého a dívčího oddílu při 84. skautském středisku v Kyjích, si také letos užili část slunečného července na úspěšném letním táboře.  

Tak jako každý rok, i letos jsme se u nás v oddílech všichni těšili na vyvrcholení skautského roku, což je samozřejmě letní tábor. Náš oddíl staví už mnoho let tábor v blízkosti Adršpašských skal, na malé louce uprostřed lesa. Protože jsme již zkušení táborníci, všechny přípravy proběhly rychle, a tak jsme mohli ve středu 27. června vyrazit s ostatními vedoucími a dobrovolníky směr tábořiště. 

 

Vždycky než začne skutečný tábor, je třeba postavit vše – od hliněných kamen až po poslední stan. Proto je nutné vyrazit o několik dnů dříve, než přijedou děti. Protože jsme jeli už ve středu, do sobotního příjezdu dětí nebyl žádný problém vše stihnout.  

 

V sobotu všechny děti v pořádku dorazily a hned jsme začali s táborovým programem. První dny na táboře jsou většinou pracovní. Je třeba dokončit některé drobnosti, které nestihli ti, kteří tábor stavěli. Třeba postavit bránu, vyrobit lavice a stoly do jídelen, police do stanů a kuchyně, stlouci podlážky z krajinek a podobně. To všechno u nás už zvládnou děti samotné. 

 

Tím pro nás na táboře práce nekončí. Každý den je třeba chodit na dřevo, aby bylo čím topit, když vaříme. Jednotlivé družiny mají pak službu v kuchyni, pomáhají s vařením a mytím nádobí. Službu mají děti i v noci. Po dvojicích hlídají tábor a střídají se každou hodinu a půl. 

 

Tábor si všichni chceme pořádně užít. Chodíme na výlety, hrajeme spoustu her, koupáme se v rybníku. Letos jsme měli celotáborovou hru na téma „Pevnost Boyard“. Týmy dostávaly za splněné úkoly v etapách táborové peníze (boyardy) a také indicie, které sloužily jako vodítko k heslu. Kdo heslo uhodl, ten se zúčastnil závěrečného souboje o zbývající boyardy. Nejnáročnější etapou této hry byla asi vodní štafeta. Každá skupina měla na startu nádobu s vodou a o kus dál prázdný ešus. Měli za úkol naplnit ešus vodou z nádoby bez použití rukou. Z každého týmu vždy mohl běžet jen jeden. Téměř všichni použili pro přenos vody svou pusu. I když to vypadalo jako legrace, nebyl to vůbec jednoduchý úkol.  

 

Další dvě celotáborové hry byly pro kluky a holky zvlášť. Holky se stali pirátkami, které se plavily po moři a hledaly pramen mládí. Přitom plnily úkoly v jednotlivých etapách.  

 

Kluci měli hru inspirovanou pádem letadla na pustý ostrov. Vyzkoušeli si, zda by dokázali přežít v této krizové situaci. Stavěli si funkční přístřešky, rozdělávali oheň křesadlem nebo sháněli potravu.  

 

Na táboře jsme hráli i spousty dalších her, při kterých jsme se všichni vyřádili, pobavili a někteří se i něco nového naučili. Protože bylo slunečné počasí, chodili jsme se skoro každý den koupat do nedalekého rybníka. Jezdili jsme také na lodičkách a byli na několika výletech. Navštívili jsme zámeček Skály, Skalní město Adršpach, vyšlápli jsme si na pověstmi opředený kopec Turov, viděli jsme rodné město Karla Čapka Malé Svatoňovice, bunkr Odolov z první republiky a poslední den jsme navštívili pouť v Hronově.  

 

Některé starší děti byli na takzvaném výsadku. Není to klasický výlet, je jen pro dobrovolníky a zkušené. Děti se rozdělí do dvojic. Ve dvojicích je pak odvezeme autem (se zavázanýma očima) cca 20 km od tábora. Výsadkáři nevědí, kde jsou, musí se zorientovat a pak se jakkoliv vrátit do tábora. Úspěšně se vrátili skoro všichni J.

 

Na táboře se konal i tradiční jarmark, který je brán jako oslava pro ty, kteří během tábora měli svátek nebo narozeniny. Všichni dostali dort, soutěžili jsme o odměny a děti nacvičily a pak zahrály divadelní scénky. Mohli si také nakoupit odměny za celotáborovou hru. Platidlem byly opět boyardy J. 

 

I když se na konci tábora všichni těšili na měkkou postel a pořádnou koupel, nikomu se domů nechtělo. Tábor byl skvělý a my si ho pořádně užili. Už se těšíme na příští!  

 

Za 84. skautské středisko, 65. chlapecký a dívčí oddíl z Kyjí

Kristýna Karpíšková  

 

Schůzky oddílů v Kyjích od září 2012 

 

kluci:                každé úterý od 17:30 do 19:00

holky:               každý čtvrtek od 16:30 do 18:15 

 

kontakt:            Petr Lukeš, e-mail: cepicka36@gmail.com

Komentáře nejsou povoleny.