Nechte si doma rozeznít varhany a zvon od svatého Bartoloměje!

zvon_z_roku_1548-017Nabízíme ke stažení záznam zvuku varhan a zvonu z našeho kostela sv. Bartoloměje v Kyjích. Stojí za zmínku, že v obou případech se jedná o velice vzácnou kulturní i historickou památku.

Varhany pocházejí z roku 1875 a jsou vybudovány ve stylu mnohem starších barokních varhan, což dokládá jejich zvuk. Podrobně se o nich dočtete ve vydání Natanaela ze září 2011. V ukázce uslyšíte fugu od Jana Křtitele Václava Tomáška (1774-1850), zahranou naším varhaníkem Adolfem Melicharem.

Zvon pochází z roku 1548 od zvonaře Stanislava Klatovského.

V příloze jsou ještě samostatně umístěny zázněje (dozvuk zvonu), kdy již srdce zvonu nevytváří zvuk svými údery, ale zvon se stále chvěje. Velmi zjednodušeně se dá říci, že zvon je „kruhový“ útvar a zvuk tedy tvoří po celém povrchu. Zvukové vlny se tak od něj šíří podobně, jako když se hodí do vody dva a více kamenů – jdou proti sobě a skládají se. V některých okamžicích se takto vlny zesílí a jindy zeslabí. Zázněje, stejně jako ostatní nahrávky, doporučujeme poslouchat na sluchátkách nebo kvalitních reproduktorech.

Jan Václav Tomášek - Fuga D-dur, Interpret: Adolf Melichar
Název: Jan Václav Tomášek - Fuga D-dur (501 clicks)
Titulek:
Filename: jan_vaclav_tomasek_fuga_d_dur1.mp3
Velikost: 5 MB
Zázněje zvonu kostela sv. Bartoloměje v Praze- Kyjích
Název: Zázněje zvonu kostela sv. Bartoloměje v Praze- Kyjích (472 clicks)
Titulek:
Filename: zvon_zazneje.mp3
Velikost: 1 MB
"zvon_kyje_sv_bartolomej[1]".
Název: Zvon kostela sv. Bartoloměje v Praze- Kyjích (477 clicks)
Titulek:
Filename: zvon_kyje_sv_bartolomej1.mp3
Velikost: 6 MB

Komentáře nejsou povoleny.