Krok za krokem až do Betléma

23.12.2010

Letos jsme již počtvrté “naživo” vytvořili na Černém Mostě atmosféru Betlémského kraje s pastvinami, chudými izraelskými obydlími a obyčenými lidmi s obyčejnými lidskými neduhy, jaké snadno potkáte i v dnešní společnosti.

Pojďme si přečíst nově pojatou reportáž od Petra Macháčka. V sekci Video rovněž naleznete záznam tohoto setkání a ve fotogalerii je také na 50 fotografií.

23. prosince, jižně od Černého Mostu, východně od Kyjí, severně od Dolních Počernic. Teplota kolem nuly, bezvětří, žádné srážky, v krajině deset až dvacet centimetrů čistého mokrého sněhu.

16:30 – V lukách a polích pod Černým Mostem nic nenaznačuje tomu, že se zde brzy odehraje událost netušených rozměrů – ve fyzickém i metafyzickém smyslu.

16:45 – V zasněžené trávě vzplane skromný ohýnek, kolem něhož se v okruhu desítek metrů pohybují obskurní postavy. Není jich mnoho, možná na něco čekají, možná se bezcílně potulují zimní krajinou.

16:55 – U zmíněného ohně se shromáždí dva až tři muži oblečení do chlupatých kožichů a ohřívají si ruce. Z amplionu neurčitě skrytého ve tmě se ozývá uvítání a informace, že za chvíli vše začne. Namísto roztroušených jedinců se v okolí ohně začíná vytvářet souvislý dav.

17:02 – Shromáždění už čítá kolem sto padesáti hlav. Asi třetinu tvoří děti různých velikostí, další třetinu jejich zjevní rodiče, vyskytuje se i nemálo dvojic a jednotlivců i skupinka mladíků s lahvovými nápoji.

17:06 – V tuto chvíli už dvěstěčlenný zástup je vyzván k cestě do Betléma. Pastýři ohřívající se u ohně vykouzlí bezdrátové mikrofony a amplion přenáší jejich rokování o tom, jak příchod mesiáše do zasněžené krajiny bude znamenat konec vlády špinavých Římáků. Neviditelný archanděl hřímá z amplionů, že se nám narodil spasitel. Pastýři se chystají na cestu.

17:10 – Pastýři jsou přerušeni trubkami a trombónem andělů dosud nenápadně skrytých za provozním přístřeškem plynovodu či jiné inženýrské sítě. Andělé hrají koledy.

17:15 – Shromáždění se mění v průvod a vydává se východním směrem. První úsek cesty končí v okolí křižovatky pod černomosteckým architektonickým skvostem – visutým mostem na okraji letní rekreační zóny.

17:20 – V tomto místě se zjevuje trakař – autopřívěs upravený na luxusní pódium. Děti na něm hrají divadlo: dohadují se a poté i nekompromisně hádají, kdo je lepší a kdo přinese spasiteli lepší dárek. Předtím i potom opět tři andělé troubící na trubky a trombón, zpěv koled.

17:30 – Trakař se dává do pohybu ze zasněženého kopce směrem k Dolním Počernicím. Několik lidí ho tlačí, několik jiných se ho snaží brzdit. Díky rovnováze sil se trakař nevymyká kontrole.

17:32 – Trakař se stále pohybuje po bezpečné dráze, je ovšem napaden většinou přítomných dětí. Po jejich útoku se na něm veze kolem 25 z nich, což činí přibližně 4,2 dítěte na čtvereční metr. Jedním z hlavních zapřažených je pater Edward.

17:35 – Trakař zastavuje pod obecní lampou. Po fanfáře žesťových nástrojů hrají ženy variaci na to, co předtím hrály děti: hádají se, která s nich je horší a která má pro narozeného spasitele horší dar. Opět koledy.

17:45 – Tentokrát už bez trakaře se zástup vydává k rybníku Čeňku. Zpívá se Cesta ušlapaná, což je vcelku příhodné, protože čtyři sta nohou ji ve sněhu řádně ušlapává.

17:50 – Za stromy se vynoří zlatě ozářené jesle. Zástup schází sněhem směrem k nim před vyhlášený výletní podnik U splavu, na ostrov mezi dvěma rameny Svépravického potoka, a počíná jesle obléhat. Kromě reflektorů září také svědomitě udržovaná vatra.

18:00 – Písně a klanění před svatou rodinou. Koledy a oslavné zpěvy. Obdivování skromné chýše ze starých rákosových rohoží, která v záři dvou stavebních reflektorů 500 W vypadá jako ze zlata.

18:10 – Přicházejí tři králové. Důkladně se klaní. Pater připomíná, co vlastně to narozené dítě lidem přineslo.

18:20 – Prohlížení svaté rodiny zblízka. Původně spící Jezule je už bezpečně probuzené, Maria ho kolíbá, svatý Josef nezpívá, protože zpívají a hrají jiní. Mnozí popíjejí svařák z kádě, řidiči čaj z termosky, děti hází do potoka sníh a sápou se na jesle zezadu.

18:30 a dále – Lidé se postupně rozcházejí a cestou ušlapanou se vrací na Černý Most, někteří potom cestou méně ušlapanou do Kyjí. Začínají Vánoce.

Petr Macháček

Komentáře nejsou povoleny.