Reportáž – Lyžování ve francouzských Alpách v březnu 2010

Letošní jarní školní prázdniny se mnozí farníci rozhodli strávit společně se svými dětmi a přáteli na již tradičním lyžování ve francouzských Alpách. Podařilo se zajistit šestidenní pobyt se skipasem v kvalitním středisku Alpe d´Huez u Grenoblu za méně než „české ceny“.

Letošní jarní školní prázdniny se mnozí farníci rozhodli strávit společně se svými dětmi a přáteli na již tradičním lyžování ve francouzských Alpách. Podařilo se zajistit šestidenní pobyt se skipasem v kvalitním středisku Alpe d´Huez u Grenoblu za méně než „české ceny“. V okolí střediska bylo cca 220 km různě náročných sjezdovek.

Na cestu jsme měli pronajatý lehátkový autobus a tak nikdo nebyl z cesty extrémně unavený ani „polámaný“, jak to někdy po dlouhém sezení v autobuse bývá. V horském apartmánovém hotelu jsme všichni bydleli na stejném podlaží. Po příjezdu v sobotu jsme si prohlédli centrum a zjistili, kde je kostel, sportovní středisko s bazénem a obchody. Od neděle jsme měli šestidenní skipasy, a tak konečně začalo naše lyžování. K lanovce to bylo cca 100 m. Po celých šest dní bylo krásně, hory vábily slunečným počasím, teplota většinou mírně pod nulou. Ideální podmínky pro lyžování. Pouze v neděli bylo větrno. Aspoň jsme se v klidu vypravili na večerní mši svatou. V místním moderním a přesto stylovém kostele (francouzský architekt Jean Marol) jsme obdivovali nádherné varhany ve tvaru ruky. Někteří pak uprostřed týdne navštívili varhanní koncert.

V průběhu týdne jsme si vzhledem k vynikajícím sněhovým podmínkám zalyžovali ve výškách od 1 400 do 3 200 m nad mořem. Přitom jsme mohli obdivovat alpské velikány a dokonce i Mont Blanc (nejvyšší hora Alp, 4 810 m n. m.) byl z místního vrcholku Pic Blanc (3 300 m n. m.) krásně vidět.

Mohli jsme si vybírat od těch nejlehčích tratí pro děti (u některých byly vleky zdarma) až po nejnáročnější černé sjezdovky plné boulí. Nejdelší sjezdovka měřila 17 km s převýšením 1 800 m. Bylo to úžasné lyžování a všichni si přišli na své.

Po večerech jsme se pak scházeli v jednotlivých apartmánech a společně při francouzském víně a místních gastronomických specialitách vyhodnocovali zážitky ze sjezdovek.

Někteří chodili večer plavat či jinak trápit své tělo v místním sportovním centru.

Na závěr zájezdu jsme si společně prošli celé horské středisko, nakoupili dárky a vyrazili domů opět lehátkovým autobusem. Výborně jsme stihli i nedělní mši svatou v našem kyjském kostele. Letošní lyžování v Alpách bylo opravdu mimořádně vydařené. Ještě v autobuse jsme si slíbili, že příští rok se na lyžích opět sejdeme.

Všechny zvu na opakování v roce 2011!

Trenér

Fotoalbum k prohlédnutí

Komentáře nejsou povoleny.